Vianočný štedrák
V našej rodine na Vianoce nesmel chýbať. Vždy ho piekla babka a poznali ho od Nitry až po Žilinu. Babka toho piekla vždy veľa – orechové labky, medové rezy, medovníky, linecké… ale štedráku sa nič nevyrovnalo a už niekoľko Vianoc u nás chýbal. Rozhodol som sa pokračovať v tradícii ja. Nevedel som, či si babka recept niekde zapísala a či ho vôbec nájdem. Tak som sa pustil do pátrania a podarilo sa! Našiel som ho v starom zošite spolu s inými receptami, ktoré boli zväčšia zapísané na samostatných papieroch, vložené do zošita. Ak ho vyskúšate, určite mi o tom napíšte.
na veľký plech
600 g polohrubej múky
100 g práškového cukru
300 ml mlieka
30 g droždia
90 g palmarínu
2 žĺtky
olej na potretie
200 g zomletého maku
150 g cukru
vanilkový extrakt
hrsť hrozienok namočených v rume
II. plnka:
tuhší slivkový lekvár
III. plnka:
200 g zomletých orechov
100 g cukru
1 balík škoricového cukru
V šálke si pripravíme kvások z časti mlieka, droždia, trochy cukru a múky. Múku premiešame s práškovým cukrom, pridáme kvások, žĺtka, palmarín, zvyšok mlieka. Vypracujeme hustejšie cesto, ktoré necháme aspoň 30 minút nakysnúť.
Medzitým si z ingrediencií pripravíme plnky. Makovú a orechovú plnku zalejeme primeraným množstvom vriacej vody a vymiešame kašovitú hmotu. Hustá plnka sa ťažšie natiera.
Nakysnuté cesto si rozdelíme na 4 rovnaké časti. Každú časť rozvaľkáme do veľkosti plechu. Vo vymastenom a vysypanom plechu začneme skladať koláč v tomto poradí – cesto – maková plnka – cesto – slivkový lekvár – cesto – orechová plnka – cesto. Každý diel cesta poprepichujte vidličkou. Vrchný diel cesta potrite navyše olejom.
Dáme piecť do rúry vyhriatej na 180 °C na 50 minút. Po upečení a vybratí koláča ho ešte raz potrieme olejom a zakryjeme utierkou.