gril1

Griluj ako foodbloger

Leto je v plnom prúde, rovnako aj výlety, pikniky a grilovačky. Ja sa tiež snažím využiť voľný čas a zájsť von do prírody. Najviac si však užijem leto, ak je spojené s dobrým jedlom. No a čo už môže byť lepšie, ako pripraviť si ho na grile v spoločnosti dobrej partie s pivkom v ruke? Takto grilujem ja…

Susedská grilovačka v parku

V našom vnútrobloku je parčík s detským ihriskom, kde sa zbiehajú rodičia s deťmi z celého okolia. Je to taký gang. Klebetia a pijú pivo donesené z neďalekého bistra. Deti sa hrajú. Niekedy sa pristavím a prehodíme pár slov alebo si zakopem s deckami do lopty.

Ku koncu školského roka zorganizovala suseda Mirka pre tento miestny gang grilovačku. Deckám rodičia pripravili rôzne súťaže, priniesli stoly a lavice a zavolali aj mňa. Chcel som vyskúšať nový plynový gril, ktorý mám od Webera. Počasie vyšlo ideálne a zo mňa sa stal miestny grilmajster.

gril6

gril8

gril7

gril5

 

Susedia si priniesli párky, klobásky, naporcované kura, kukuricu a aj syr. Celkom fičal cyperský halloumi. Pivo tieklo potokom a zo mňa tieklo tiež. Gril dostal zabrať. Však na grilovačku prišlo hádam aj 50 ľudí. Pozoznamoval som sa so susedmi… pristavovali sa pri grile, obdivovali ho a skúmali, čo je zač. Mne sa páči, že sa dá kamkoľvek preniesť, ľahko sa zapáli a pri grilovaní sa neúdim a nesmrdím potom ako klobása.

Inak, byť grilovací čávo má svoje výhody. Susedia ma za to, že som im niečo ugriloval, pozývali na pivo a susedky sa chodili pýtať, ako sa mi môžu odvďačiť :D Len po štyroch hodinách grilovania bolo tých pív aj celkom dosť :)

Na záver prišlo to najlepšie, šťavnatý flank steak. Môžete ho namarinovať alebo len tak ugrilovať niekoľko minút z každej srany, potom dobre posoliť a nakrájať na tenké plátky.

Po skončení grilovačky bolo potrebné gril vyčistiť. Musím sa poďakovať mojej najlepšej kamoške Veronike, ktorá zobrala do ruky oceľovú kefu a vyčistila celý gril. Ani to dlho netrvalo. Weber má aj celkom dobré spreje na odmasťovanie. Len nastriekaš a zotrieš papierovou utierkou. Tuk, ktorý vyteká z jedla za zachytáva vo vaničke na spodu grilu. Tú len vyberieš a tuk vyleješ.

 

Grilovačka pri jazere

Cez víkend ma vytiahol kamoš Morky so svojou frajerkou Miškou a jej bulldogom Chelsea na piknik. Zašli sme k Vajnorským jazerám. Zobrali sme aj gril. Doma som namarinoval kuracie stehná z Miletičky a pripravil šalát s rajčinami.

Rozložili sme sa na malej “pláži” na ktorú bolo treba prejsť peši asi 250 metrov. Hoci má gril liatinové platne, ktoré sú fakt ťažké a dobre držia teplo, dal sa ľahko preniesť. Ja som zobral gril, Morky plynovú bombu a chladničku. Miška zobrala Chelasea a piknikový košík. Mám teda otestované, že gril sa dá pohodlne preniesť aj v dvoch ľuďoch. A to mám väčšiu verziu Q2000, ktorá používa veľké plynové bomby. Ak uprednostníte menší gril Q1200, ten sa napája na malú plynovú kartušu, ktorá sa dá preniesť prichytená na grile. Takže máte ďalšiu voľnú ruku.

gril3a

gril2

gril4

gril9

 

Gril sme položili k vode na poválané betónové kvádre, ktoré tam nejaký dobrák vyhodil. Ale nám sa aspoň teraz zišli. Nechali sme ho rozohriať, hodili naň mäso a pomedzi otáčania kuraťa sme chodili plávať. Za hodinku boli stehná prepečené. Chelsea chrnela na deke, bolo teplo, takže ju ani vôňa jedla nelákala obsmŕdať okolo grilu :) Večeru sme si vychutnali s krásnym výhľadom na jazero, so zapadajúcim slnkom ponad Karpaty.

Praktický zoznam vecí na grilovačku:

 • gril a plynová bomba
 • francúzsky kľúč na utiahnutie závitu plynovej bomby (fakt dobrá rada)
 • fajnové mäsko, syr alebo zelenina
 • vychladené nápoje, voda na umytie rúk
 • grilovací sprej proti prilepeniu jedla na rošt
 • kliešte na obracanie jedla na grile
 • nôž
 • papierové kuchynské utierky
 • zíde sa aj zástera, či už kvôli špine alebo pŕskajúcemu oleju
 • papierové alebo plastové taniere a príbory
 • extra igelitka na odpadky
 • kefa a prípravky na vyčistenie grilu (kefou sa čistí ešte horúci gril, odmasťovacie prípravky používame až po jeho vychladnutí)

Kam najbližšie?

Máte tip na zaujímavé miesto na grilovanie? Napíšte mi do komentáru, kam radi chodíte alebo kam by ste chodili, keby ste mali gril.

Vytlačiť alebo zdieľať?

Napíš komentár

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *