camden4

Mojich sedem miest v Londýne

Pred týždňom som dal víkendový výlet do Londýna na koncert Coldplay. Okrem neho som navštívil staré známe ale aj neznáme miesta. Prešiel som za tri dni peši 50 kilometrov a vypil niekoľko litrov piva. Pozrite sa, kde som bol a možno tam budete chcieť ísť tiež. Doma vstanete o pol piatej ráno a pred obedom už môžete obedovať u Jemieho neďaleko Victoria Station. Tak dobrú chuť a príjemné čítanie.

Camden Town & Food Market

Štvrť, ktorá by sa dala prirovnať k Montmartru v Paríži. Je plná umelcov ale úplne iná. Je to džungľa. Vystúpite z metra a prejdete sa hore kopčekom po hlavnej ulici Camden High Street. Tá smeruje až k časti Chalk Farm, ktorej symbolickú bránu tvorí plechový železničný most. Prepletiete sa ulicou lemovanou najrozličnejšími obchodmi s handrami, topánkami, hudobnými nástrojmi, stánkami s jedlom a sekáčovými výpredajmi. Je tu množstvo tetovacích salónov a hudoných klubov. Alternatíva sa tu stáva mainstreamom.

Hneď za malým vodným kanálom Regent’s Canal (tesne pred plechovým železničným mostom) zabočte doľava. Nachádza sa tu slávny food market. Je tu množstvo stánkov a málo miest na sedenie. Svoje jedlo zjete postojačky. Celkom dobre sa dá postáť na brehu kanála, ktorý môžete splaviť na člne až do Regent’s Parku. Konkurencia predajcov je vysoká, preto sa snažia svoje jedlo aj pekne odprezentovať. Takže nečakajte stánky typu “Cigánska a v žemli” ale skôr jedlá, ktorými by sa mohli pochváliť aj lepšie bistrá.

Povyše food marketu sa začína pravý trh. Tu nájdete skôr vintage veci. Ručne viazané zápisníky v koženej väzbe z Indie, vonné tyčinky, starožitnosti, staré funkčné Flexarety, suveníry, hodinky, pomôcky na fajčenie – aj marihuany – a podobne. Zaujímavým kamenným obchodom je dvojpodlažný Cyberdog, v ktorom vás privítajú dve, hmm, tanečnice. Nakúpite tu všakovaké srandičky a vychytávky. Napríklad zariadenie, ktoré dokáže povedať slovo “fuck” v 12 variantoch; stolnú lampu v tvare banánu; neónovú spodnú bielizeň alebo 3D tričká. Milión chujovín. Pred dvomi rokmi som si tam kúpil misku vyrobenú z vinylovej platne.

camden2

camden3

camden6

camden5

camden7

camden8

 

The Basement Tea Rooms (Stables Market, Camden Town)

Na konci trhu nájdete menší trh, ktorého priestory sa nachádzajú v bývalej stajni. Je tu menej ľudí a zaujímavé stánky. Jednou z nich je čajovňa The Basement Tea Rooms, ktorú vlastní Harry Ho. Nachádza sa v podzemnej časti, úlne na konci pri toaletách. Oproti sídli červený indián, ktorý vám vyveští budúcnosť. Harry sa väčšinou zabáva hraním na klavír a jeho repertoár tvoria notové zošity z rôznych muzikálov. Má teatrálny preafektovaný spev, ktorý podivuhodne zapadá to tohto bizarného miesta plného starého nábytku, starých vojenských plášťov, baloňákov a topánok, ktoré predáva ako second hand. V sparnom lete je tu príjemne chladno.

tearoom2

tearoom3

tearoom1

Borough Market

Nachádza sa blízko London Bridge, v južnej časti Londýna. Je podobný food marketu v Camden Town, ale líši sa tým, že okrem hotových jedál tu nájdete aj veľa predajcov rôznych potravín. Kvalitné šunky, syry, olivy, vína, paštéty, džemy, ryby… Páči sa mi, že stánky si navzájom nekonkurujú, pretože každý ponúka niečo iné. Zdá sa mi, že aj turistov je tu menej a počas obeda slúži tento trh ako obrovská kantína pre miestnych pracujúcich. Nie je problém stretnúť tu ľudí v oblekoch, ktorý prišli obedovať výborný taliansky sendvič. Viete si to predstaviť na Miletičke? Trh nie je v Londýne chápaný ako miesto s podradným lacným tovarom. Skôr je to trh v pravom (starom) slova zmysle – miesto širokej ponuky kvalitných výrobkov od malých výrobcov.

borough0

borough2

borough3

borough1

borough4

Londýnske parky a záhrady

Je ich veľa, sú veľké a je v nich veľký pokoj. Tvoria kontrast k hlučnému multikultúrnemu mestu. Býval som hneď vedľa Paddington station na severozápade Londýna. Pešo sa dá prejsť do Kensingtonských záhrad, ktoré sú pripojené k Hyde Parku. Je tu veľa veveričiak, ktoré sú ako ja. Vždy pribehnú, keď vidia jedlo. Takmer vôbec sa neboja a jedlo si prídu zobrať priamo z ruky. Potom upaľujú kade ľahšie.

Skvelá vec na Londýne sú verejné bicykle. Prenajmete si ich už od 2 libier. Bicykloval som sa v Hyde Parku okolo jazera The Serpentine. Tu si môžete prenajať aj vodný bicykel. Bicykel si môžete zobrať a odložiť na veľa miestach vrámci celého centrálneho Londýna. Takže vám nahradí mestskú dopravu. Bacha však na autá. Ja som si nevedel zvyknúť, že prichádzajú zprava, pretože jazdia vľavo. No, celé domýlené to tam majú.

Ďaľší zaujímavý park je Regent’s park, kde sa nachádza aj veľa trávnikov určených na šport. Môžete si tu zahrať futbal, kriket aj baseball. Je v pešej vzdialenosti od Camden Town. Na jeho severnej šasti je malú kopec – volá sa Primrose Hill a je z neho pekný výhľad na centrum Londýna.

park

regents

regents2

park3primrose

 

Sun in Splendour (Portobello Rd)

Veľa súkromných parkov je aj v Notting Hill. Okrem trhu na Portobello Road je to v podstate turisticky nezaujímavá časť Londýna, ktorú však preslávil film s Juliou Roberts a Hughom Grantom. Na tejto ulici je aj veľmi príjemná reštaurácia Sun in Splendour, kde som si dal výborné Fish & Chips. Na vedľajšej ulici Pembridge Road nájdete dva second hand obchody s luxusnými značkami handier ako Prada, Versace či D&G… Aj tak je to však stále dosť drahé. Nosené tričko za 50 libier? :) Takže s frajerkou sa tejto ulici vyhnite, alebo dúfajte, že nečítala tento článok.

fishchips

 

Jamie’s Italian (Victoria)

Povinná zastávka každého foodie. V Londýne nájdete viac Jamieho reštaurácií. Je to príjemné miesto zariadené vo vintage urban štýle. Netreba očakávať, že vám z jedla padne sánka, ale určite sa dobre a chutne najete. Trojchodové obedové menu dostanete za 18,85 libry. Odporúčam Italian style steak s hranolkami, fettuccine s čiernou hľuzovkou na masle boli priemerné ale polentový koláč s mascarpone bol top. Kamoš si dal hot brownie so zmrzkou zo slaného karamelu. Tiež výborné.

jamie2

jamie1

jamie3

jamie4

 

The Sherlock Holmes Pub

Môj obľúbený pub neďaleko Trafalgar Square, kde sa vždy zastavím na pár pív. Dá sa tu aj najesť. Vždy je tu plno a ak máte šťastie, sadnete si aj vonku. Počítajte však s tým, že vás bude fotiť veľa turistov. Na Trafalgar sa dostanete najlepšie metrom (stanica Charing Cross) a nachádza sa tu národná galéria. Vstup je zdarma. Vnútri vybehnite prvé schodíky a vstúpte do miestností po pravej strane. Tu sa nachádzajú impresionisti. To je moja najobľúbenejšia časť zbierky.

sherlock

Bonusový tip – The Green Man (Soho)

Malý bar na Berwick Street, takmer hneď na križovatke s Oxford Street (pozor, ďalšia pasca, ak máte nákupovchtivú frajerku). Dostal som naň tip od barmanky z The Blue Posts, 2 bloky odtiaľ, kde však už po 23.00 nenalievajú. Green Man je trošku pajzel, ale je tu lacné pivo (cca 3 libry za pintu) Takže pokiaľ bude tvoja Ivana v John Lewis na OXST, ty si dáš jeden Londoner Ale a tri Purple Reigny a všetci budú spokojní :)

Vytlačiť alebo zdieľať?

Možno dostaneš chuť aj na

Napíš komentár

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *