8

So šéfkuchárom v oblakoch

Rozmýšľam, čo všetko tvorí gastronomický zážitok. Je to len samotné jedlo? Iste, musí byť chutné už na pohľad. Čo ešte?

Ľudia s ktorými sedíš pri stole! Isteže. Lepšie chutí v príjemnej spoločnosti. Hudba… áno, taká, ktorú ani nevnímaš a neruší ťa. Podobne ako vo filme. Musí ladiť s obrazom a atmosférou. Prostredie? Už viem, že aj polorozpadnutý stánok s natiahnutými pestrofarebnými plachtami uprostred ospalého mesta v Belize má svoje čaro. Takže aj prostredie dokáže podporiť zážitok z jedla. A určite aj personál – ten by mal zabezpečiť, že všetko prebehne nerušene, tak, ako má. A tiež by tam malo byť niečo nečakané, vďaka čomu si ten zážitok zapamätáte.

Koncom júla som sa ocitol na mieste, ktoré spĺňa podmienky na gastronomický zážitok stopercentne. A čo bola tá špeciálna, nečakaná, vec? Žeriav! Ten nás spolu s ďalšou dvadsiatkou jedlomaniakov vyviezol do 50 metrovej výšky, aby sme ochutnali menu od šéfkuchára reštaurácie Savoy. Jozef Riska nám osobne naservíroval pestré moderné jedlá s použitím typických slovenských surovín. To všetko s najlepším výhľadom v meste, z ktorého sa každému zakrútila hlava.

9

3

 

Projekt Dinner In The Sky vymysleli v Bruseli. Ako inak, je za tým marketing. David Ghysels, majiteľ eventovky, chcel svojim klientom priniesť nezabudnuteľný zážitok. A taký, s ktorým by radi spojili svoje logo, všakže… A tak sa zrodil nápad jedenia niekoľko metrov nad zemou. Žeriav so špeciálnym stolom a pohodlnými kreslami ako zo závodného športiaku sa počas roka premiestňuje po celom svete. Prvýkrát som ich videl na budapeštianskom Szigete tri roky dozadu.

Hostia sa usadia a pripútajú po obvode veľkého stola, kuchári stoja v strede na stiesnenej plošine, kde pripravujú jedlo. Pravdaže, nie je to o varení. Vo vzduchu sa to ani nedá. Jednak fúka a nie je tam miesto ani čas na dlhé prípravy. Tie sa odohrávajú na zemi. Jedlo sa prichystá do gastronádob, vyvezie sa hore a pred očami hostí sa jednotlivé komponenty ukladajú na tanier. Je to zážitok ako pre hostí, tak pre kuchárov. Tí si musia na zemi dobre premyslieť, čo je vhodné zaradiť do menu. Lebo posypávať v lufte dezert mletými orechmi nie je ten najlepší nápad. Vietor ich ľahko rozfúka. Je to celkom smiešne.

Hore je prekvapivo ticho. Ak by nikto nerozprával, počuť len svišťavý vietor. A tak sa môžete započúvať do tónov chutí. Nepozerajte sa dole – je to adrenalín. Radšej sa zamerajte na dianie okolo vás. Tanier, poháre, príbor, mobil… to všetko radšej uložte precízne do stredu stola, prípadne poriadne vložte do vrecka. Treba byť opatrný. Kreslá sa dajú otáčať a polohovať. Odvážnejší sa môžu uložiť aj v polohe ležmo. Tým menej odvážnym sa pritom prekrúca zrak a ježia chlpy po celom tele :)

Každopádne je to ťažko opísateľný zážitok, ktorý odporúčam zažiť každému. Aj tým, ktorí sa boja. Je to bezpečné. Cenovo sa začína na 29 € za kokteil v oblakoch. Raňajky sú za 39 , trojchodový obed za 59  a štvorchodová večera za 89 . Najbližšie by sa Dinner In The Sky mal objaviť v Bratislave budúce leto.

1

6

 

Marinovaný pstruh so špenátovou emulziou s prepeličím vajíčkom a reďkovkou

Filet zo pstruha naložíme do nálevu z červenej repy na 24 hodín marinujeme v zmesi soli a cukru. Špenátovú emulziu pripravíme tak, že špenátové listy orestujeme na šalotke, dochutíme soľou a korením a rozmixujeme do hladka. Prepeličie vajíčko uvaríme na tvrdo. Reďkovky nakrájame na plátky.

7

 

Kačacie prsia sous-vide s gratinovanými sladkými zemiakmi, rebarborou a čučoriedkami

Kačacie prsia pripravíme metódou sous-vide pri teplote 58 stupňov. Sladké zemiaky nakrájame na tenké plátky, zmiešame so smotanou a vajíčkami, dochutíme soľou, korením a muškátovým orieškom. Pečieme cca 45 minút pri teplote 180 stupňov. Rebarboru olúpeme a varíme v cukrovom sirupe.

4

 

Maliny plnené pistáciovým krémom s nougatine

Pistácie si zomelieme na jemno, zľahka opečieme na panvičke a zmiešame s penou z bielej čokolády. Nougatine si pripravíme rozmixovaním tvrdého karamelu s mandľami, prášok preosejeme do formy cez sitko a pečieme cca 5 minút na 150 stupňov.

2

Vytlačiť alebo zdieľať?

Možno dostaneš chuť aj na

Napíš komentár

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné údaje sú označené *